Z historie chovu Zlatých Retrieverů v Československu

Jiří Hylmar – Chs Araukarity – zdroj: Ročenka RK 1992 - 1997

     První fenku zlatého retrievera přivezli příbuzní z Holandska v roce 1979. Siti v.Kadiek narostly všechny zuby, byla oceněna jako výborná a stala se tak chovnou. Za prvním ženichem jsme vyrazili do maďarské Taty. Pes Tetra Akim Sandy se se Sitou domluvil dříve než já s jeho pánem a 16. února 1981 se nám narodilo 16 štěňátek. Tehdy ještě na výjimku jsme odchovali 5 pejsků a stejný počet feneček – vrh „M“ Golden Araukarity.

    Druhý český vrh se narodil zlaté Misse Golden Araukarity u Petrů v Kolíně v květnu 1983. Otcem byl holandský psík Eros v.d. Maarnse Meent, kterého se mi podařilo získat výměnou za dvě štěňátka z prvního vrhu, ke kterým jsem přidal ještě trochu peněz a kamení.

    Sita byla mezitím na rok přepsána Dr. Josefu Noskovi, kterému se tehdy nepodařilo uchovnit fenku Mimi Golden Araukarity. Doma pak dala s Erosem vrhy „S“ a „Z“. To už zlatí retrívři museli ke zkouškám a potomstvo těchto vrhů ukázalo, co v nich je. Jarní, podzimní, lesní, barvářské zkoušky v prvních cenách. Vormova Sitti i všestranné zkoušky slídičů v první ceně.

    Všichni retrívři byli tenkrát chování v KCHLS, snad proto, že spolu se španěly a křepeláky tvoří skupinu 8 FCI. Ze zájezdu KCHLS do jugoslávské Opatie jsem přivezl maďarského potomka anglických pracovních linií psa Balatonnagybereki Apó Rip. Ten pak potvrdil své kvality ve spojení se Sentou Golden Araukarity manželů Svačinových – „G“ ze Sluneční stráně. Zora Golden Araukarity začala šířit slávu plemene na Slovensku u pana Pappa, Zasu u Endy Kupky ve Vratimově, Zoe v jižních Čechách a Zorro se ubytoval v 16. patře věžáku v Ostravě u maminky dvou kloučků paní Trojančíkové, která s ním úspěšně složila JZ i PZ, získala výborné z výstav a tím i chovnost.

    Dalším importem byla slovinská fenka Rowera Heksa. Je po dědovi z USA a je znát, že Američané použili krev irských setrů. Pobyla u nás dlouho, dala život mnoha krásným štěňátkům a navždy odešla do psího ráje letos (1997).

    Všechny importy však tak dobře nedopadly. Fena Merinka z USA dala jen dva psíky s problémy v zubech, fence Harmony of Chivas první vrh uhynul na veterině nezvládnutou psinku, ve druhém byly problémy s chrupem a pak už štěňátka neměla. Glenn Wesljarski z Jugoslávie se ukázal jako kousavý, svými zuby poznamenal i spekulanta, který jej zakoupil na NV v Pardubicích. Kousavost se bohužel projevila i u jeho potomků. Tato vlastnost všude ve světě zlatého retrívra vyřazuje z účasti na výstavách a zkouškách a tím i z působení v chovu.  viz red. poznámka

    Psi Mac a miki Golden Araukarity již působili v chovu, když byl ze Švýcar přivezen ing. J. Kubešem Dorion Belaja, plemeník, který značnou měrou ovlivnil úroveň našich goldenů. Car Golden Ataukarity se stal nejlepším pracovním goldenem v bývalé federaci – vedle zkoušek loveckých všeho druhu složil i zkoušky vodních záchranářů, když překonal i psy novofoundlandské.

    Po otevření železné opony jsem konečně mohl vyrazit za hranice směrem západním. Na pozvání skautů emigrantů jsem vyjel da Švýcarska, dojednal tam na MVP ve Winterhuru prodej svých dvou štěňat a za utržené valuty jel do Holandska vybrat toho nejlepšího, co tam měli. Je to Montík, vlastně High Endeavour´s Active Royal Dutch – vedle importů jsou všichni dnešní Čeští šampioni jeho potomky. Ti skutečně nejlepší jsou však přímo z Anglie. Členství v západních klubech mi, jako východnímu exotovi, otvíralo všude dveře. A to i v Anglii. Využil jsem toho. V chovu Standfast chovají jedenkrát za dva roky, Ron Bradbury (Nortonwood) ten rok už neměl, od jeho syna pak dcera přivezla psa Hayjoy Signia to Araukarity.

V roce 1994 přivezla ing. Zichová z Holandska fenku Favourite v.d. Drunenborgh, která kryta světovým vítězem Tugwood Maximem z Anglie dala dosud exteriérově nejlepší pejsky v českém chovu, vedle nich však i pejsky neplnochrupé.

V našem chovu začal působit také další vynikající Angličan – pes Hawkbath Jolly Roger, potomek proslulého Westley Jacoba.

    Zpřísnění podmínek chovnosti o povinné vyšetření HDD (dysplasie kyčelního kloubu) a nepřipuštění psů se středním a těžkým projevem této choroby do chovu od roku 1994 zkomplikovalo využití dalších importů v chovu RK. Problémy s klouby se ukázaly u holandského psíka Archibalda, stejně jako u anglické Souvenir of Yeo.

    Přes řadu potíží se však chov našich goldenů začal, alespoň pokud jde o špičku, pomalu přibližovat evropské úrovni. Není problém dovést dobré psy ze zahraničí, jak to již učinili vedle chovatelů z KCHLS i pánové Kovář a Mráz, doktorka Holá a manželé Fialovi. Krýt vítěznými psy ze západní Evropy rovněž není nedostupné.

    Problémy však jsou se zdravotním stavem populace. Kolem 50% vyšetřených psů má kyčelní klouby postiženy větším či menším projevem HDD. Věřme však, že náš zodpovědný přístup k plemenitbě povede postupně k zlepšení stavu. To je náš hlavní úkol pro další období. Chovat psy zdravé, s typickou zlatou povahou, temperamentem, skvělým nosem, poslušností a aportem. Že budou krásní, o tom nepochybuji.

 

[úvodní strana] [KCHLS] [CCR] [FCR] [GR] [CHBR] [LR] [NSDTR] [CMKU] [CMKJ] [CMMJ] [webmaster]